Bez tego nie byłoby prądu - zasilanie

skup transformatorów energetycznych

Prawo indukcji Faradaya odkryte w 1831

Transformator to pasywne urządzenie elektryczne, które przenosi energię elektryczną między dwoma obiektami. Zmienny prąd w jednej cewce transformatora wytwarza zmienny strumień magnetyczny, który z kolei induk

Bez tego nie byłoby prądu - zasilanie skup transformatorów energetycznych
uje zmienną siłę elektromotoryczną na drugiej cewce owiniętej wokół tego samego rdzenia. Energia elektryczna może być przenoszona między dwiema cewkami, bez metalicznego połączenia między dwoma obwodami. Prawo indukcji Faradaya odkryte w 1831 jest w stanie opisać efekt indukowanego napięcia w dowolnej cewce z powodu zmieniającego się strumienia magnetycznego otoczonego przez cewkę.

Transformatory są stosowane do zwiększania lub zmniejszania napięć przemiennych w zastosowaniach energii elektrycznej oraz do sprzęgania stopni obwodów przetwarzania sygnałów. Od czasu wynalezienia pierwszego transformatora o stałym potencjale w 1885 roku transformatory stały się niezbędne do przesyłania, dystrybucji i wykorzystania energii elektrycznej prądu przemiennego. Tranformatory cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością.

Szeroki zakres konstrukcji transformatorów występuje w aplikacjach elektroenergetycznych i elektrycznych. Transformatory mają rozmiary od transformatorów RF o objętości mniejszej niż centymetr sześcienny do jednostek ważących setki ton używanych do łączenia sieci energetycznej. Takie urządzenia odznaczają się takimi cechami, jak na przykład: trwałość, wytrzymałość oraz bardzo solidne wykończenie. Są również wykonane z wysokiej jakości materiałów - co z pewnością jest zaletą.


Niewielu z nas na pewno zdaje

Transport energii na duże odległości to niełatwe zadanie. Przewody energetyczne pomimo zastosowania przewodzących materiałów wciąż charakteryzują się pewnym oporem, który przyczynia się do strat energii elektrycznej, zamienianej w ten sposób na ciepło. Aby móc skuteczniej przesyłać prąd na duże odległości powinno się wykorzystać jego transformację, czyli zmianę napięcia prądu elektrycznego. Zauważono, że im większe napięcie tym ładunek elektryczny łatwiej przemieszcza się po przewodniku. Dlatego wykorzystuje się tranformatory do przekształcania energii elektrycznej z niskich napięć na wysokie, czyli takie, które bardziej nadają się do transportu prądu liniami energetycznymi. Prąd po dotarciu na miejsce jest z powrotem transformowany na napięcie niższe, które jest odpowiednie, na przykład dla urządzeń domowych lub nieco wyższe, wymagane w niektórych zakładach produkcyjnych. Do tego celu również wykorzystuje się transformatory, ale tym razem zbudowane w odwrotny sposób niże te, które zwiększają napięcie prądu. Niewielu z nas na pewno zdaje sobie sprawę jaki prąd płynie w naszych gniazdkach i jak jest on tam transportowany. Warto wiedzieć, że dużą rolę odgrywają w tym wszystkim te właśnie urządzenia. W roboczej formie transformatory bardzo przypominają radiatory komputera, często można je spotkać na słupach energetycznych. Jest to jednak tylko ich obudowa, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła, gdyż transformatory podczas swojej pracy pewną jego ilość wydzielają, a jeśli nie będzie ona wyprowadzona, to może przyczynić się do przepalenia transformatora.


Tranformatory to urządzenia które odznaczają się

Tranformatory to urządzenia, które odznaczają się takimi cechami, jak na przykład: trwałość, wytrzymałość oraz bardzo solidne wykończenie. Idealny transformator to teoretyczny transformator liniowy, który jest bezstratny i doskonale sprzężony. Idealne sprzężenie oznacza nieskończenie wysoką przepuszczalność magnetyczną rdzenia i indukcyjność uzwojenia oraz zerową siłę magnetomotoryczną. Zmienny prąd w uzwojeniu pierwotnym transformatora próbuje wytworzyć zmienny strumień magnetyczny w rdzeniu transformatora, który jest również otoczony przez uzwojenie wtórne. Ten zmienny strumień w uzwojeniu wtórnym indukuje zmienną siłę elektromotoryczną.

Uzwojenia są owinięte wokół rdzenia o nieskończenie wysokiej przenikalności magnetycznej, tak że cały strumień magnetyczny przechodzi zarówno przez uzwojenie pierwotne, jak i wtórne. Przy źródle napięcia podłączonym do uzwojenia pierwotnego i obciążeniu podłączonym do uzwojenia wtórnego prądy transformatora płyną we wskazanych kierunkach, a siła elektromotoryczna rdzenia zmniejsza się do zera.

Zgodnie z prawem Faradaya - ten sam strumień magnetyczny przechodzi zarówno przez uzwojenie pierwotne, jak i wtórne w idealnym transformatorze, napięcie jest indukowane w każdym uzwojeniu proporcjonalnie do jego liczby uzwojeń. Stosunek napięcia uzwojenia transformatora jest wprost proporcjonalny do stosunku zwojów uzwojenia. Transformatory w dzisiejszych czasach są niesamowicie potrzebne, właśnie dlatego na rynku pojawia się ich tak dużo. Jest to bardzo ważne.



© 2019 http://zasilanie.bluesky.bialystok.pl/